Finalists announced for 2018 NZ Industry Awards!

Industry Awards

Finalists have been announced for The Industry Awards, which celebrate the talent in New Zealand’s hair, beauty and barbering industries. Hundreds of entries were received for the awards, which recognise business success, exceptional training, creative skills and excellent apprentices.

The winners will be announced on November 11th at a glamorous cocktail evening at the Cordis Hotel, Auckland. The awards are jointly hosted by the New Zealand Hair and Beauty Industry Training Organisation (HITO), Kitomba Salon & Spa Software and the New Zealand Association of Registered Hairdressers.

The Industry Awards 2018 finalists:

BUSINESS AWARDS:

JUDGES: Audrey Hill, Seumus Cooney, Malcolm Gibbons, Craig Stinson, Kim Ryan and Abbie Tong

New Zealand Hair Salon of the Year

Aurum Hairstylists & Barbers (Dunedin)
Fox Hair Blonde Bar (Hamilton)
La Villa Hairdressing and Extensions (Wellington)
Rodney Wayne Dominion Road (Auckland)
Tayla’d Styling (Auckland)

New Zealand Beauty Salon of the Year

Alluminus Beauty Therapy (Greytown)
Cocoon Beauty & Day Spa (Rangiora)
FaceTime Skin Clinic (Auckland)
Pamper Me Medispa (Thames)
Pania Ryan Beauty Retreat (Palmerston North)

Top Performing Stylist of the Year

Jasmine Hutchings – La Villa Hairdressing and Extensions (Wellington)
Jasmin Ure – La Villa Hairdressing and Extensions (Wellington)
Kiri Roberts – Mane Salon (Wellington)
Renee Letcher – Fox Hair Blonde Bar (Hamilton)
Tayla Carpenter – Tayla’d Styling (Auckland)

Excellence in Marketing

Body Glow Spray Tanning (Rangiora)
La Villa Hairdressing and Extensions (Wellington)
Pania Ryan Beauty Retreat (Palmerston North)
Shazly Experience Hair and Wellness (Wellington)
Zaibatsu Hair Art (Dunedin)

Sustainable Salon of the Year

Amanda Baker Hair & Makeup (Auckland)
Chairs Hair Design (Otaki)
Cocoon Hair Design (Timaru)
Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)
Scout (Wellington)

Best Salon Design

Dinh Collective (Christchurch)
Glamour Hair Boutique (Auckland)
Mancraft Barbers (Taupo)
Niche Boutique Hair Salon (Palmerston North)
Pamper Me MediSpa (Thames)

TRAINING AWARDS:

Apprentice of the Year

Emily Kate Southern (Auckland)
Courtney Hale (Northern Central)
Jade Scott (Central)
Libby Fleck (Southern Central)
Workplace of the Year

Pania Ryan Beauty Retreat (Palmerston North)
Reds Hairdressing (Porirua)
Spectra (Palmerston North)
Industry Trainer of the Year

Natasha Bird – MPhosis Hair Studio (Hastings)
Patricia Ross – Ross & Co Hair Design (Hamilton)
Victoria Thrussell – Bliss Hair Salon (Auckland)

Jasmine McBeth Memorial Scholarship

Bethany Stringer – Minx Hair Spa (Ashburton)
Jade Scott – VIVO Hair and Beauty Tory St (Wellington)
Jason Parker – Dragonfly Hair Design (Wellington)

CREATIVE AWARDS:

JUDGES: Joey Scandizzo, Danny Pato, Brad Lepper and Lex Buckley

Editorial Stylist of the Year – Colour Concept

Caren Mackay – Do Hair (Invercargill)
Irihia Bourke – Morph Hair Studio (Hamilton)
Kylie Hayes – Moha (Dunedin)
Kylie Pointon – Glamour Hair Boutique (Auckland)
Natasha King – Freds Hair and Beauty (Auckland)
Editorial Stylist of the Year – Le Male

Irihia Bourke – Morph Hair Studio (Hamilton)
Mana Dave – Blaze (Auckland)
Nellie Rogers – KN Colab (New Plymouth)
Patreece Corban – Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)
Warren Dion Smith – Hair and Makeup Artist (Wellington)

Editorial Stylist of the Year – Next Generation Stylist

Ashlee Lewis – Nova Hair Boutique (Gisborne)
Irihia Bourke – Morph Hair Studio (Hamilton)
Natalie Knox – Zibido (Hamilton)
Savanna Ferrel – Mane Salon (Wellington)

Editorial Stylist of the Year – Novice Champion

Amrin Piuza – Servilles Academy (Auckland)
Ayrton Quader – BHB Academy (Palmerston North)
Chloe O’Donell – BHB Academy (Palmerston North)

Editorial Stylist of the Year – Derek Elvy Visionary Award

Anthony Bayer – Anthony Bayer Hair (Auckland)
Caren Mackay – Do Hair (Invercargill)
Christopher Woods – Vivo Chancery CBD (Auckland)
Courtney Taylor – Buoy Salon and Spa (Wellington)
Natasha King – Freds Hair and Beauty (Invercargill)

Regional Finalists – Auckland

Kylie Pointon – Glamour Hair Boutique (Auckland)
Nirender Kaur – Vivo Mount Eden (Auckland)

Regional Finalists – Bay of Plenty

Chrissy de Mey – Vivo Bethlehem (Tauranga)
Elyse Bowyer – Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)
Nicky Crombie – Vivo Bethlehem (Tauranga)
Patreece Corban – Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)

Regional Finalists – Canterbury

Amber King – True Grit
Gemma Woods – Surreal
Willow Cox – Rodney Wayne Northlands

Regional Finalists – Hawkes Bay

Bonnie Stewart – Pure Hair
Kelly McKenzie – Pure Hair
Megan Perfect – Pure Hair
Meredith van der Linden – Pure Hair
Regional Finalists – Manawatu

Amelia London – Spectra Hair and Beauty
Carrie Fraser – Niche Boutique Hair Salon
Gillian Gosper – UCOL

Regional Finalists – Otago

Jaimee Smith – Zaibatsu Hair Art
Kimberlie Dunn – Zaibatsu Hair Art
Kylie Hayes – Moha
Mikaela Campbell – Opulence Hair

Regional Finalists – Poverty Bay

Ashlee Lewis – Nova Hair Boutique
Ashleigh George – House of Hair
Claudette Lewington – Nova Hair Boutique
Emma Smith – House of Hair
Sam Virtue – Nova Hair Boutique

Regional finalists – South Canterbury

Debbie Tiddy – Fusion Hair Design
Rachel Batchelor – Wellcut and More
Ricky Arras – RA Hair

Regional finalists – Southland

Caren Mackay – Do Hair
Natasha King – Freds Hair and Beauty
Vanessa White – Vision Hair and Beauty

Regional finalists – Taranaki

Kerrie Jordan – KN Colab

Regional finalists – Waikato

Dave Rogers – Morph Hair
Irihia Bourke – Morph Hair
Shannon Dowd – Zibido

Regional finalists – Wellington

Michael Beel – Buoy Salon and Spa
Nichola Miti – Reds Hairdressing Salon
Warren Dion Smith – Hair and Makeup Artist

Patrick Cameron Instagram Challenge – Under 4 years in the Industry

Ayrton Quader – BHB Academy (Palmerston North)
Hayley Makinson – Lifestyle Hair Studio (Paraparaumu)
Shaquelle Leitch – MeCHE Hair (Hawkes Bay)
Sophie Squires – Southern Institute of Technology (Invercargill)

Patrick Cameron Instagram Challenge – Over 4 years in the Industry

Cathy Davys – Vivo Tory Street (Wellington)
Caren Mackay – Do Hair (Invercargill)
Nicole Higgs – MeCHE Hair (Hawkes Bay)